ekspres do kawy na brązowej szafceDlaczego szafka pod ekspres do kawy to dobry pomysł? Stanowisko z kawą to doskonały sposób na uzyskanie dodatkowego zysku. Nie wymaga dużego nakładu finansowego ani zatrudnienia nowych pracowników. Nie zajmuje też dużo miejsca. Wystarczy szafka, na której postawimy ekspres i akcesoria. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać szafka kawowa.

Jak wyposażyć kącik kawowy

Pierwszym krokiem w stworzeniu kącika na kawę będzie wyznaczenie miejsca na postawienie szafki. Samoobsługowe stanowisko z kawą zwykle znajduje się przy kasie. Klienci płacą za kawę, a następnie udają się do miejsca z ekspresem. W razie pytań mogą też poprosić o pomoc pracowników stacji.

drobne produkty na ladzie sklepowejSama szafka powinna umożliwiać przechowywanie nie tylko ekspresu, ale i akcesoriów. Na blacie powinno być wystarczająco dużo miejsca na cukier i słodzik, przyprawy i mieszadełka. Warto, by szafka miała dozownik serwetek. Dzięki temu chusteczki wyciągane są pojedynczo. W ten sposób ograniczymy nadmierne zużycie serwetek.

Kolejnym przydatnym elementem będzie wrzutka na odpady. Samozamykająca się klapka z przodu szafki pozwala wygodnie wyrzucać kubki po kawie. Jednocześnie kosz umieszczony w szafce niżej będzie niewidoczny dla Klientów.

Warto, by szafka miała miejsce na przechowywanie zapasu kawy, kubków jednorazowych, mieszadełek i cukru. Jeśli zdecydujemy się na niewielką lodówkę, w szafce powinny znajdować się kratki wentylacyjne oraz przelotki na przewody.

strefa kasy na stacji benzynowejSamo stanowisko warto wyróżnić za pomocą baneru reklamowego z grafiką. Może on przedstawiać na przykład kawę i wypieki. Na blacie szafki umieśćmy materiały POS, wspierające sprzedaż kawy. Jak plakaty, ulotki i broszury umieszczone w stojakach obrotowych czy na tabliczkach. Zaprezentujmy cennik, informacje o rodzajach dostępnych kaw i pojemności. Ponadto możemy przedstawić tam informacje o używanym gatunku kawy czy certyfikatach ziaren (np. Fairtrade, Rainforest Alliance).

Kącik kawowy w sklepie

Przy okazji zakupu kawy warto zaproponować Klientom dodatkowe produkty. Zgodnie z zasadą cross-sellingu będą to na przykład ciastka, drożdżówki, babeczki i kanapki. Dzięki temu zwiększymy ostateczną kwotę na paragonie. Klient z kolei wyjdzie ze stacji jeszcze bardziej zadowolony.

Stanowisko kawowe sprawdzi się oczywiście nie tylko na stacji, ale także w sklepie, biurze czy lokalu usługowym.

 

Zobacz szafkę do kącika kawowego:

https://www.abm.com.pl/szafka-kawa-120-cm-dab-krolewski

Warto przeczytać:

https://wyposazamysklepy.pl/wystroj-wnetrz-sklepow-z-asortymentem-spozywczym

https://regaly-do-sklepu.pl/regaly/niezbedne-wyposazenie-sklepu-na-stacji-benzynowej