lada sklepowa w sklepie papierniczymSprawdzanie autentyczności banknotów to jedno z zadań kasjerów. W tym celu sprzedawcy przechodzą specjalne szkolenia. Dodatkowym zabezpieczeniem przed oszustwami jest także wyposażenie stanowiska w tester do banknotów.

Jak wygląda urządzenie do sprawdzania autentyczności banknotów

banknot sprawdzany w testerze banknotówTester do banknotów to niewielkie urządzenie elektroniczne. Analizuje różne cechy banknotów i wykrywa ewentualne fałszerstwo. Co ważne, umożliwia szybką i dyskretną kontrolę. Dzięki temu sprawdzanie pieniędzy nie wzbudza zainteresowania wśród Klientów oczekujących w kolejce.

Te niewielkie maszynki są zasilane bateryjnie, sieciowo lub poprzez USB.

Z czytników banknotów korzystają sklepy, punkty usługowe, banki, jak również placówki pocztowe i kantory. Zaletą tych urządzeń jest niewątpliwie cena. Skanery z podstawowymi funkcjami dostępne są już w cenie od 100 złotych.

Testery z podstawowymi funkcjami wykrywają znaki zabezpieczające znajdujące się na banknotach. Takie jak znaki wodne, paski zabezpieczające, mikrodruki i znaki podczerwieni. W tym celu wykorzystują światło ultrafioletowe, podczerwień, światło białe i szkło powiększające. Mamy też do wyboru testery, które obsługują różne waluty. Dzięki temu sprawdzimy nie tylko polskie złotówki, ale również euro czy dolary.

Jeśli zależy nam na dodatkowych opcjach, warto rozważyć bardziej zaawansowane modele testerów. Na przykład niektóre urządzenia emitują sygnał dźwiękowy w razie wykrycia falsyfikatu. Mogą mieć też opcję przeliczania ilości banknotów i sumowanie wartości. Bardziej zaawansowane urządzenia są w stanie sprawdzać banknoty pod kątem najnowszych zabezpieczeń. Dzięki temu możemy badać także te banknoty, które dopiero niedawno pojawiły się w obiegu.

Co zrobić, gdy wykryjemy fałszerstwo testerem pieniędzy

banknotyWyobraźmy sobie sytuację, gdy sprzedawca z pomocą testera zauważa brak znaku zabezpieczającego. Jak powinien postąpić kasjer, gdy skaner banknotów rozpozna fałszywy banknot? Mówi o tym rozporządzenie w sprawie znaków pieniężnych podejrzanych co do autentyczności oraz fałszywych znaków pieniężnych. Sprzedawca powinien przede wszystkim zatrzymać podejrzaną gotówkę. Następnie spisać protokół z danymi osoby nimi płacącej. Kolejny krok to zawiadomienie policji oraz przekazanie jednego egzemplarza protokołu.

Testery to przydatne urządzenia do wykrywania sfałszowanych banknotów. Dzięki nim kasjerzy mogą odróżnić autentyczną gotówkę od falsyfikatów. I ochronić sklep przed nieuczciwymi praktykami. Przed zakupem testera warto porównać parametry różnych modeli. Dzięki temu wybierzemy odpowiednie urządzenie dla naszej placówki handlowej.

Może Cię też zainteresować:
https://meble-avenir.pl/wyposazenie-sklepu-4-najwieksze-bledy/

Przeczytaj także:
https://regaly-do-sklepu.pl/meble-na-zamowienie/nowoczesne-meble-do-biura-ktore-usprawniaja-prace/