Sklep spożywczyPoznaj główne zasady projektowania. W dzisiejszych czasach Klienci sklepów są z każdej strony bombardowani różnymi bodźcami. Każdy z nas ma swoją własną wrażliwość wzrokową, słuchową czy zapachową. Przekroczenie tej granicy może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Klient, zamiast zakupić produkt, po który przyszedł, wyjdzie ze sklepu z pustymi rękoma. Dodatkowo może poczuć się przytłoczony i zmęczony, co spowoduje, że więcej nie powróci do naszego sklepu.

Dlatego tak ważna jest komunikacja z Klientem. Jest to nie tylko ulotka czy plakat reklamowy. Można się z Klientem komunikować na wiele sposobów, również działając na jego zmysły. Jak to robić, aby nie przesadzić?

Ekspozycja towaru na regałach

stoisko alkoholoweSposób, w jaki eksponujemy nasze produkty, jest niezwykle ważny. Ważny jest jednak także towar, jaki chcemy uwydatnić na tle całej ekspozycji. Promocja może być uzależniona od pojawienia się w sklepie nowej kolekcji lub wyprzedaży sezonowej. Można także wybrać konkretną kategorię produktów, które chcemy promować. Celem takiej promocji może być zwiększenie ruchu w sklepie lub wyprzedanie konkretnego produktu.

Jak zachęcić klienta do kupna produktu?

Podczas zakupów Klienci potrzebują zaledwie kilku sekund, aby dany produkt przykuł ich uwagę. Chcąc ją zwrócić, możemy wykorzystać główne zasady merchandisingu. Ważny w tym wypadku będzie na przykład kolor. Badania wykazują, że najbardziej przyjazne dla naszego oka i mózgu są ekspozycje, stworzone na bazie trzech kolorów. Jeśli użyjemy ich więcej, Klient może poczuć przesyt bodźców i nie wyłapać interesującego go produktu. Warto także wiedzieć jakie emocje wzbudzają poszczególne kolory. Niebieski uspokaja i wycisza, z kolei czerwony pobudza, ale także wzmaga apetyt. Biały kojarzony jest z czystością i dostojnością. Czerń z kolei to kolor, który przywodzi na myśl luksus i władzę.

Zasady rozmieszczania towarów w sklepie

promocja na regaleKompozycja produktów w miejscu promocji powinna być harmonijna i uporządkowana. Powinniśmy się zastanowić jakie produkty chcemy najbardziej wyróżnić. Możemy jako miejsce ich ekspozycji wybrać regał sklepowy, wieszaki czy biurko sklepowe. Ważniejsze może się okazać oświetlenie tego miejsca. Oświetlenie akcentujące świetnie podkreśli poszczególne elementy ekspozycji. Niezależnie od produktów, jakie sprzedajemy, warto zachować między nimi odpowiedni odstęp. Powinien pozwalać Klientowi na jego swobodne obejrzenie oraz sięgnięcie po niego.

Rozmowa sprzedażowa z klientem

Regały chłodnicze Proces sprzedażowy jest procesem bardzo złożonym. Nie wystarczy zachęcić Klienta do kupna produktu. Moment, w którym Klient podchodzi dokonać zakupu, także jest niezwykle ważny. W tym miejscu powinniśmy zadbać o to, aby poczuł się wyjątkowy. Odpowiednia obsługa i podejście do Klienta sprawi, że opuszczając kontuar sklepowy, będzie chciał do nas powrócić.

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym:
https://wyposazamysklepy.pl/

Nasze realizacje: https://www.abm.com.pl/wyposazamy-sklepy-biura-realizacje