czarne krzesła biurowe przy stoleMechanizm fotela biurowego zwiększa komfort siedzenia. Pozwala decydować o pozycji oparcia, blokadzie siedziska czy zmianie wysokości. Jednak każdy z mechanizmów ruchowych proponuje inne funkcje. W tym tekście prezentujemy różnice między mechanizmami.

Fotele biurowe – krótka historia

Pierwsze fotele biurowe zaprojektowane zgodnie z zasadą ergonomii pojawiły się w latach 70. W tym okresie powstało krzesło zwane „Vertebra Chair”, z nowością na rynku – opcją regulacji siedziska. Pojawił się też fotel „Ergon Chair”, oferujący jeszcze więcej możliwości. Pozwalał na regulowanie wysokości i wybór stopnia pochylenia oparcia. Nowością była również podstawa jezdna z pięcioma kółkami. Uczucie komfortu podczas siedzenia osiągnięto dzięki zastosowaniu pianki. W kolejnych latach fotele biurowe zyskiwały kolejne udogodnienia. W efekcie w latach 90. kładziono nacisk na elementy wspierające kręgosłup.

oparcie fotela z zagłówkiemDziś ilość godzin, które spędzamy przy biurku, jest coraz większa. Przy biurku pracujemy, uczymy się i bawimy. Dlatego też krzesła biurowe zostały wyposażone w różnorodne mechanizmy poprawiające komfort siedzenia. Powstał zatem podział foteli ze względu na zastosowane rozwiązania. Dostosowanie fotela do budowy konkretnej osoby umożliwiają pokrętła i dźwignie.

Pod nazwami mechanizmów kryją się konkretne funkcje. W opisach foteli biurowych znajdziemy takie nazwy jak mechanizm TILT, Multibock, CPT, Ibra, Ergon, Acvite czy Epron. Co kryje się pod tymi nazwami?

Fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa

krzesło biurowe na kółkachMechanizm TILT do fotela biurowego jest jednym z podstawowych mechanizmów ruchowych.

Mechanizm TILT zapewnia:
Blokowanie siedziska i oparcia – Dzięki tej funkcji ustawimy fotel w komfortowej pozycji.
Regulowanie siły oporu i kąta pochylenia oparcia – Zdecydujemy, jak dużo siły użyjemy do odchylenia oparcia. Ustawimy też oparcie pod wybranym kątem.
Regulowanie wysokości fotela – W tym przypadku dostosujemy fotel do swojego wzrostu.
Możliwość kołysania się – Pozwala na delikatnie huśtanie się na krześle.

Drugim podstawowym mechanizmem jest mechanizm CPT. Tutaj mamy już możliwość regulacji głębokości siedziska. Zdecydujemy również o wysokości oraz kącie odchylenia oparcia. Podobnie jak w mechanizmie TILT, ustawimy fotel w wybranej wysokości.

Wyróżniamy także mechanizmy, które zapewniają komfort podczas wielogodzinnej pozycji siedzącej. W bardziej zaawansowanych mechanizmach zastosowano na przykład funkcję Anti-Shock. Zabezpiecza nas ona przed uderzeniem po zwolnieniu blokady oparcia. Inne mechanizmy zapewniają możliwość blokady oparcia i siedziska w kilku pozycjach.

Przy wyborze mechanizmu zastanówmy się przede wszystkim, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy. Nie bez znaczenia jest również kwota, którą chcemy przeznaczyć na zakup fotela. Pamiętajmy, że producenci wyposażenia biurowego mogą stosować różne nazwy mechanizmów. Warto więc sprawdzić, co kryje się pod daną nazwą.

Odkryj pozostałe wyposażenie biura:
https://wyposazenie-dla-sklepow.pl/meble-na-zamowienie/wyposazenie-biura-niezbedne-i-przydatne-elementy/

Poznaj akcesoria z pleksi do biura:
https://blog.abm.com.pl/akcesoria-z-pleksi-idealne-do-biura/

Sprawdź ofertę krzeseł biurowych w sklepie ABM:
https://wyposazamysklepy.pl/fotele-krzesla-biurowe