ciemne regały metalowe w sklepie spożywczejOtwierając własną działalność, zaczynamy inaczej patrzeć na wyposażenie sklepu spożywczego. Robiąc zakupy, przyglądamy się jakie rozwiązania są popularne w handlu. Poznajemy rodzaje mebli, organizację ruchu w sklepie, sposób rozmieszczenia działów i ustawienia produktów na półkach. Jednak czy zwracamy uwagę na kolory mebli? Jeśli przeoczyliśmy ten aspekt, warto poznać zasady dobierania kolorów w sklepie.

Wpływ kolorów na samopoczucie człowieka

Mimo że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Istnieje nawet znana w medycynie alternatywnej terapia kolorami, mająca swoje korzenie w starożytności.

W codziennym życiu podejmujemy mnóstwo decyzji w oparciu o kolory – podczas robienia zakupów, kompletowania stroju, urządzania mieszkania.

Specjaliści od designu wiedzą, że preferencje kolorystyczne są skorelowane z wiekiem, płcią, a nawet typem osobowości Klienta. Dzięki temu projektowanie opakowań produktów czy wybór koloru mebli sklepowych staje się łatwiejszy. Jednak choć w obrębie jednej kultury kolory mają uniwersalne znaczenie, wciąż istnieją drobne różnice, kiedy ludzie wskazują na to, z jakim kolorem kojarzy im się dana emocja. Nic dziwnego, w końcu każdy z nas ma inne wspomnienia, na których bazuje.

Możemy zauważyć, że ostatnio to stonowane kolory królują w wyposażaniu wnętrz. Podobnie jest także w przypadku sklepów spożywczych. Chętnie decydujemy się na biel, szarości, a także tak zwane kolory ziemi: błękit, zieleń, brąz, beż. Takie kolory wprowadzają do pomieszczenia spokój, ład i harmonię. Tym samym zachęcają do przebywania w nim dłużej.

Wybierając kolor ścian do sklepu, nie bez znaczenia jest rodzaj branży, w której działamy. Odważne, jaskrawe kolory nie są zakazane, jeśli urządzamy sklep odzieżowy dla dzieci i młodzieży lub sklep z gadżetami imprezowymi. Dla mebli do sklepu spożywczego lepiej wybrać kolory bardziej stonowane. Zakupy żywności mają bowiem swoją specyfikę. Tu liczy się poczucie bezpieczeństwa, wysokiej jakości i zaufania do sklepu.

Wyposażenie sklepu spożywczego – dobór kolorów

antracytowe regały w sklepie spożywczymKolorem, który silnie kojarzy się ze spokojem i neutralnością, jest szary. Natomiast poczucie prestiżu, profesjonalizmu i luksusu nadaje wnętrzom kolor czarny. Połączenie tych dwóch kolorów tworzy idealny kolor dla biznesu. Jest nim kolor antracytowy, nawiązujący nazwą do ciemnoszarego minerału – węgla. To zdecydowanie bardziej wyrazista opcja niż zbyt neutralna szarość, a jednocześnie nie aż tak czarna, jak smoła. Regały do sklepu spożywczego w kolorze antracytowym świetnie pasują do sklepów o nieco wyższym standardzie. To kolor dla delikatesów, sklepów z markowymi alkoholami, a także sklepów umiejscowionych w prestiżowych punktach miasta.

biały regał piekarniczy w sklepie spożywczymZ kolei kolor biały kojarzy się z czystością, nieskazitelnością, otwartością i szczerością. Podobnie jak szary, postrzegany jest jako neutralny, minimalistyczny i nowoczesny. To drugi najczęściej wybierany kolor mebli do sklepów spożywczych. Wybierając regał biały, z pewnością pozbywamy się problemu, czy będzie pasować do ścian i wystroju. Biel sprawdza się bowiem w każdym wnętrzu. Dobrze wygląda również w małych pomieszczeniach, gdzie rozjaśnia wnętrze, nie sprawiając wrażenia przytłoczenia. Oczywiście nie zapominajmy, że i kolor biały ma swoje odcienie. Możemy więc wybrać kolor kremowy, perłowy, arktyczny czy kość słoniową.

Kolory neutralne, czyli różne odcienie szarości i bieli świetnie nadają się do sklepów spożywczych. W sklepie oferującym prestiżowe marki, regały w kolorze antracytowym podkreślą wyjątkową jakość produktów. Jeśli nasz asortyment należy do tak zwanej średniej półki, w sklepie dobrze poradzą sobie białe regały.

Poznaj więcej wskazówek na temat wyposażenia sklepów:
https://wyposazamysklepy.pl/meble-z-technorattanu-czyli-moda-na-plecionke
http://wyposazeniedlasklepow.pl/sklep-spozywczy/kolorystyka-wnetrza-sklepu-wplywajaca-na-klientow/