Delikatesy czy dyskont

Ciąg regałów metalowychAranżacja sklepu od podstaw w nowo otwieranych lokalach handlowych to ulubione zajęcie naszych projektantów – jadą na miejsce, robią pomiar i przygotowują projekt, uwzględniający oczekiwania właściciela, aktualne trendy, dobierają odpowiednie dla branży moduły meblowe, bardzo często uczestniczą w projektowaniu całego wnętrza, a nie tylko przestrzeni sprzedażowej – sugerują kolorystykę ścian i podłóg, wybór materiałów wykończeniowych. Nasi projektanci i doradcy znają się na swojej robocie – są praktykami, mającymi dobre rozeznanie w materiałach, potrafią doradzić także, jak dobrze ułożyć towar na półkach, żeby się sprzedawał. Wyzwaniem dla projektanta są realizowane przez nas także modernizacje działających sklepów. Na wymianę wyposażenia i zmianę formatu decydują się najczęściej właściciele sklepów branży spożywczej – to przejście z tradycyjnej obsługi zza lady na rzecz samoobsługi. W dzisiejszych czasach Klienci mają coraz mniej czasu na zakupy i nie chcą stać w kolejkach, lubią mieć wybór i chcą mieć łatwy dostęp do produktu choćby po to, żeby przeczytać informacje o składzie na opakowaniu. Samoobsługa jest już standardem. Rośnie również ilość klientów delikatesów z wysmakowaną półką produktów, a także klientów sklepów z produktami organicznymi. Pisaliśmy już o obserwowanych czasem trudnościach z ekspozycją niektórych produktów – w tej chwili oferujemy taką ilość i rodzaj regałów, półek i zawieszek, że pojęcie „trudny asortyment” dla nas nie istnieje. Potrafimy też doradzić, jak ułożyć towar na półkach, korzystając ze sprawdzonych zasad merchandisingu i jak zagospodarować przestrzeń ekspozycyjną tak, by cechy pomieszczenia i same meble okazały się atutem wyróżniającym sklep na tle konkurencji.
Współpraca na linii inwestor – projektant – doradca najczęściej układa się dobrze. Poznajemy oczekiwania właściciela sklepu, specyfikę branży i lokalnego rynku – na tej podstawie doradzamy rodzaj wyposażenia do sklepu. Projekt wykonujemy bezpłatnie. W przypadku większych realizacji można zamówić także wizualizację, która pozwoli „obejrzeć” sklep przed zakupem wyposażenia. Zawsze wykonujemy dokumentację techniczną realizowanych projektów, potem zdjęcia działających już realizacji – i poddajemy je analizie. Na tej podstawie wprowadzamy udogodnienia i innowacje w naszych produktach, starając się dopasować je do różnych potrzeb. Czasami jednak , oglądając zdjęcia, zadajemy sobie pytanie – Co to za sklep? Czy to jest to samo wnętrze? Projektowaliśmy delikatesy, a na fotografiach widzimy dyskont. Obok eleganckich regałów piętrzą się kartony z towarem, najczęściej oferowanym w cenach promocyjnych, na dostawianych europaletach albo towar stawiany jest bezpośrednio na podłodze. Problemem staje się także ekspozycja napojów. Zobaczcie na zdjęciach – sklep zatraca swój charakter i zaczyna przypominać magazyn, do którego nie chce się wracać na ponowne zakupy.

Sposobem na przygotowanie miejsca do ekspozycji produktów promocyjnych są zakończenia gondol. Stabilne elementy regału metalowego montowane są bezpośrednio do gondol albo ustawiane przy nich. Półki klasyczne albo w formie trapezu mieszczą dużą ilość towaru. Zastosowanie pleców regału z perforacją pozwala także na umieszczanie tam produktów na zawieszkach. Regał metalowy przystosowany jest także do ekspozycji cięższych produktów – napojów w butelkach o różnych gabarytach i w opakowaniach szklanych. Służy temu odpowiednio dobrany rozstaw półek, a w przypadku szczególnie ciężkich opakowań w sklepie zastosować można regał metalowy Medium z dodatkowymi wzmocnieniami. Konstrukcja regału metalowego pozwala także na taką konfigurację mebla, że w dolnej części, pod półkami można wstawiać europalety z produktami. Tego typu rozwiązania stosowane są jednak w innego typu sklepach – w super- i hipermarketach. Delikatesy to sklepy, w których liczy się klimat, komfort dokonywania zakupów, wysmakowana półka z produktami. To sklep dla koneserów i estetów.