Aktualne trendy – Kolory wpływają na decyzje zakupowe..

2_Odcienie szarości wyciszają i tonują - to świetle tło dla kolorowych produktów w sklepie sportowym

Charakter wnętrza tworzą detale i odpowiednio dobrana kolorystyka. Wiedzą o tym projektanci wpisując swoją pracę w aktualne trendy i oczekiwania – sklep ma być wygodny dla klientów, przestrzeń – zachęcać do zakupów, a meble – pomagać w sprzedaży. Wypracowywane od lat standardy sprawdzają się a nowe moduły meblowe dostosowywane są do potrzeb inwestorów. Kolorystyka to jeden z elementów spójnych w projektach sklepów sieciowych oraz element wyróżniający w realizacjach wykonywanych dla detalistów. Kolor to energia – wpływa na nasze samopoczucie, na podejmowane decyzje zakupowe, na to – czy i jak długo klient pozostanie w sklepie. Kolor może mieć także inne, innowacyjne zastosowanie – jako sposób na nieformalne podzielenie przestrzeni handlowej. Przykładem, bardzo udanym, jest Galeria Bocheńska. Już po krótkim okresie funkcjonowania sklepu okazało się, że założenia projektanta w pełni się sprawdzają – wspólna przestrzeń galerii i trzy formaty handlowe działają zgodnie obok siebie bez ścian działowych i przeszkleń. To kolor ścian i mebli wskazuje, gdzie zaczyna się sklep z konfekcją dla dorosłych, sklep dziecięcy a gdzie – outlet. Klienci robią zakupy bez zastanawiania się, jaka to branża i czy znajdą poszukiwany przez siebie produkt. Takie założenia projektowe sprzyjają też otwartej komunikacji i nawiązywaniu relacji międzyludzkich.

1_Kolor czarny jest elegancki a łączony z innymi dodatkami - dodaje pewności siebie
Kolor czarny jest elegancki a łączony z innymi dodatkami – dodaje pewności siebie
1_Pastelowe barwy optycznie powiększają przestrzeń i uspakajają
Pastelowe barwy optycznie powiększają przestrzeń i uspakajają

Chętnie stosowane we wnętrzach komercyjnych są odcienie szarości, w tym bardzo modny kolor antracytowy – to już nie szary a jeszcze nie czarny, kolor węgla kamiennego. Początkowo zaczęto go wykorzystywać do malowania metodą proszkową regałów – dzisiaj jest już standardem w przypadku regałów metalowych do sklepów różnych branż. Dobrze wygląda w sklepach spożywczych w połączeniu z obudowami z płyt w kolorach wyglądających, jak naturalne lub malowane i postarzane drewno. Świetnie, kiedy zastosuje się go także na ścianach albo na ścianach i podłodze, jak w realizacji szwajcarskiego sklepu sportowego. Tu nie przytłacza i stanowi doskonałe tło dla barwnej odzieży i sportowych akcesoriów

2_Odcienie szarości wyciszają i tonują - to świetle tło dla kolorowych produktów w sklepie sportowym
Odcienie szarości wyciszają i tonują – to świetle tło dla kolorowych produktów w sklepie sportowym
2_Regały sklepowe z metalu w kolorze antracyt w sklepie spożywczym
Regały sklepowe z metalu w kolorze antracyt w sklepie spożywczym

Umiejętne operowanie kolorem kreuje bardzo różne wnętrza. Ten sam regał inaczej wygląda na tle ścian pastelowych, czy białych, inaczej – przy zastosowaniu kontrastowych detali. W sklepach przystacyjnych i sportowych chętnie wykorzystuje się kolor czerwony – ściany i listwy cenowe dobrze współgrają z szarą podłogą i jasnymi meblami. Kolor czarny, wyznacznik elegancji, klasyczny i bezpretensjonalny wybrano jako kolor podstawowy dla zaprojektowanego niedawno przez nas regału.. cukierniczego. To nowa jakość w kreowaniu przestrzeni handlowo – usługowej – eleganckie wnętrze i doskonała jakość mebli.

3_Kolor czarny do tej pory zarezerwowany dla innych branż zdaje egzamin także w cukierniach
Kolor czarny do tej pory zarezerwowany dla innych branż zdaje egzamin także w cukierniach
3_Czerwień w sklepach przystacyjnych dodaje energii
Czerwień w sklepach przy stacjach paliw dodaje energii

Zwolennicy jasnych wnętrz będą się dobrze czuli w tych sklepach polskiej sieci – kolor biały zastosowano w regałach oraz na ścianach i podłogach. Biel nastraja optymistycznie i kojarzy się z czystością – nie bez powodu wybrano ją do realizacji sklepów z artykułami gospodarstwa domowego i elektroniką oraz do realizacji estońskiej apteki. Proste regały przyścienne uzupełniono wolnostojącymi gondolami, dopasowanymi do rodzaju prezentowanego asortymentu w pierwszym przypadku oraz bardzo wygodnymi dla kupujących stolikami z wysuwanymi szufladami. Apteki coraz częściej łączone są z drogeriami i mają charakter sklepu samoobsługowego – przejścia są szerokie i wygodne, dostęp do produktów ułatwia decyzje zakupowe, a jasna kolorystyka działa kojąco.

4_Biel w aptece kojarzy się z czystością i higieną
Biel w aptece kojarzy się z czystością, świeżością i higieną
4_Komputronik - kolor biały to neutralne tło dla produktów
Kolor biały to neutralne tło dla kolorowych produktów – idealny dla branży AGD

Z bielą doskonale komponują się dodatki soczystej pomarańczy. Na takie dodatki zdecydował się sieciowy inwestor z Niemiec – meble w kolorach pastelowych to system FIKA, który wykończono barwnymi panelami. Podobnie kolor pomarańczowy jako akcent zastosowano w polskiej drogerii – jest ciepły i inspirujący, poprawia nastrój i dodaje energii w sposób mniej nachalny, niż czerwony. Dobrze wpływa na samopoczucie osób kupujących kosmetyki pielęgnacyjne, ochronne, zapachowe, czy kolorowe.

5_Białe meble, pomarańczowe dodatki i nowatorska forma mebli idealna dla branży GSM
Pomarańczowy to inspiracja i bezpieczeństwo – kolor zaprasza do zakupów
5_Pomarańczowy to inspiracja i bezpieczeństwo - kolor zaprasza do zakupów
Białe meble, pomarańczowe dodatki i nowatorska forma mebli idealna dla branży GSM

W rozwijających się obecnie sklepach specjalistycznych z żywnością organiczną chętnie stosuje się kolor biały z dodatkiem jasnej zieleni oraz kolor naturalnego drewna. Sklepy realizowane są najczęściej już w formacie samoobsługowym. Jasny kolor dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń, a dodatek jasnej zieleni w obudowach regałów, listwach cenowych i koszykach kojarzy się z wiosną i odnową. Sklepy ekologiczne to w tej chwili nie tylko lokale handlowe – to miejsca promujące zdrowy styl życia, inspirujące do zmiany nawyków żywieniowych. W sklepach tych umieszcza się także regały na specjalistyczną prasę i książki, urządza kąciki kulinarne.

6_Jasna zieleń to kolor odnowy i świeżości
Jasna zieleń to kolor odnowy i świeżości – świetnie komponuje się z branżą EKO
6_Kolor naturalnego drewna idealny do sklepów z organiczną żywnością
Kolor naturalnego drewna idealny do sklepów z organiczną żywnością

Na co dzień rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z potęgi otaczających nas kolorów – to energia, która wpływa na nasze zachowanie i samopoczucie. Wiedzą o tym projektanci wnętrz, a energetyczne właściwości kolorów wykorzystywane są dziś już nie tylko w lecznictwie, ale także w innych aspektach naszego życia.

Jola Hytkowska
ABM S.A Wyposażenie Sklepów i Biur