klasyczne meble biuroweSamodzielne wyposażenie biura nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy. Meble i akcesoria są niezbędne, aby rozpocząć efektywną pracę. Powinny być wygodne i przystosowane do użytkowników. Podpowiadamy, czego wystrzegać się podczas urządzania biura.

1. Meble biurowe kupowane bez planu

Pierwszym błędem podczas wyposażania biura jest pomijanie kwestii budżetu. Zakupy poprzedźmy określeniem kwoty, jaką przeznaczymy na meble. W ten sposób łatwiej będzie nam kontrolować wydatki.

Jednocześnie bądźmy czujni w przypadku zbyt niskiej ceny wyposażenia biurowego. Zwykle oznacza to po prostu słabą jakość użytych materiałów i wykonania. Wyposażenie warto zakupić w sprawdzonej firmie. Na przykład u producenta mebli biurowych.

Niektóre firmy oferują meble z ekspozycji. Niższe ceny wynikają z drobnych wad mebli. Na przykład mało widocznych rys. To jednak opłacalny sposób na wyposażenie biura, które stawia pierwsze kroki na rynku.

2. Zbyt niskie biurko do pracy

biurko i krzesło w biurzeKolejnym błędem jest zakup biurek w nieodpowiednich gabarytach. Wysokość i szerokość biurka powinna być dostosowana do użytkowników. Dzięki temu możliwe jest optymalne ustawienie monitora i klawiatury.

Istotne jest więc dopasowanie wysokości biurka do wzrostu. Optymalna wysokość biurka wynosi około 70 centymetrów (Wojciech Dyląg, „BHP w biurze”, 2012). Biurko z regulacją wysokości pozwala na jego użytkowanie przez osoby o różnym wzroście.

Szczegółowe wymagania dotyczące wyposażenia biurowego znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, Dz.U. 1998 nr 148 poz. 973.

3. Niewygodny fotel do biura

obrotowe krzesło do biuraPracownicy biurowi wiedzą, że komfort ma spore znaczenie podczas pracy. Brak podłokietników czy podstawowej regulacji w fotelu sprawia, że siedzi się na nim niewygodnie. W rezultacie nieprawidłowa postawa podczas pracy biurowej objawia się bólem kręgosłupa.

Parametry krzeseł biurowych określa rozporządzenie przywołane w punkcie drugim.

Istotnym kryterium wyboru krzesła biurowego jest jego stabilność. Zapewnia ją pięcioramienna podstawa jezdna z kółkami. Z kolei podłokietniki umożliwiają oparcie łokci i przedramienia, co skutkuje ich odciążeniem.

Ważna jest także możliwość regulacji w fotelu:
– wysokości oparcia,
– wysokości siedziska w przedziale 40-50 centymetrów,
– pochylenia oparcia w zakresie 5 stopni do przodu i 30 stopni do tyłu.

Odpowiednie ustawienie fotela umożliwiają mechanizmy ruchowe. Na przykład podstawowy mechanizm TILT pozwala na dopasowanie kilku parametrów. Wyregulujemy wysokość krzesła i ustawimy blokadę oparcia w wybranej pozycji. Zmienimy także siłę oporu stawianą przez oparcie.

Bardziej zaawansowane mechanizmy pozwalają na zmianę głębokości siedziska. Czy na przykład zabezpieczenie przed uderzeniem oparcia o plecy po zwolnieniu blokady.

Rodzaj zastosowanego mechanizmu wpływa oczywiście na cenę fotela. Więcej opcji regulacji oznacza więc wyższą cenę. Pamiętajmy jednak, że komfort użytkowania przekłada się na lepsze samopoczucie pracowników.

Przeczytaj także tekst na temat potykaczy:
https://regaly-do-sklepu.pl/sklepy-spozywcze/potykacze-reklamowe-dla-wyroznienia-oferty/

Wystrój wnętrza według zasad feng shui:
https://wyposazenie-dla-sklepow.pl/projekt-sklepu/wystroj-sklepu-wedlug-feng-shui/